»JOJ SPET NE MOREM NA WC« oz. kako si pomagamo pri zaprtju?
V naši družbi je dandanes še vedno velik tabu pogovor o odvajanju, takšnem in drugačnem. Vendar ali ni normalno, da se pogovarjamo o tem kaj nas pričaka na zadnjem koncu prebavne cevi? Če gledamo kaj damo v usta, moramo pogledati tudi kaj je drugem koncu prišlo ven, saj velikokrat lahko iz pregleda fecesa ugotovimo, kaj se dogaja v našem črevesju. V končni fazi gre za končni produkt naše presnove in na tem ni nič smešnega/nerodnega ali čudnega.
Velikokrat vprašam stranke o odvajanju in odgovor: »Normalno« Kaj pa je normalno? Oziroma bolj pomembno je, kaj ni normalno? Odvajanje blata je pri različnih ljudeh različno urejeno, glede na bioritme, prehranski vnos, količino popite vode, gibanje ipd. Normalno za nekoga je, če gre na veliko potrebo tudi do 2-3x na dan, za nekoga pa če gre vsak 2. dan. A velikokrat se ljudje soočajo z zaprtjem, ki je boleče, neprijetno in v skrajnih primerih celo nevarno stanje.
O ZAPRTJU GOVORIMO KO ODVAJAMO MANJ KOT 3X TEDENSKO
O zaprtju govorimo, kadar odvajamo blato manj kot 3x na teden, vendar pa so lahko znaki zaprtja tudi oteženo ali boleče odvajanje manjše količine suhega in trdega blata ter napenjanje. Ponavadi se ljudje soočajo s kroničnim zaprtjem, ki zahteva spremembo življenjskega sloga, ki se seveda začne pri prehrani.
IZOGIBAJTE SE SLADKORJU, IZDELKOM IZ BELE MOKE…
Pomembno je, da se izognete hrani, ki vsebuje veliko sladkorja, ter ogljikovim hidratom iz bele moke (bel kruh, bele testenine, bel riž ipd.) Tovrstni izdelki naj se zamenjajo z izdelki iz polnovrednih žit, kot so polnozrnat kruh, polnozrnate testenine, ovseni kosmiči ipd., saj tovrstna živila vsebujejo več prehranskih vlaknin. Ne smemo pozabiti tudi na semena, nezmleta lanena semena, bodo prav tako pripomogla k bolj rednemu odvajanju.
PREHRANSKE VLAKNINE SO IZREDNO POMEMBNE ZA NORMALNO ODVAJANJE!
Prehranske vlaknine, netopni deli živil, so torej izredno pomembne za normalno odvajanje blata. Kot smo omenili, se nahajajo v polnovrednih žitih, a predvsem tudi v zelenjavi in sadju. Povečati je potrebno vnos zelenjave tako kuhane kot surove ter tudi izbrati sadje, ki naravno pomaga pri odvajanju blata: jabolka, suhe slive, fige, kivi, kaki, a izognite se zrelim bananam. Prav tako bodo dobra izbira stročnice, a v manjših količinah tisti, ki imate velike težave z napenjanjem. V pomoč bodo tudi probiotične bakterije, ki se nahajajo v kefirju, probiotičnih jogurtih ter kislem zelju. Zelnica bo prav tako pomagala.
PriporočljIvo je tudi uživanje mehčal, eden najbolj znanih je Donat, mineralna voda z magnezijem. Pijte ga mlačnega, »zluftanega« (da ne bo dodatnega napenjanja), 2-3 dcl na tešče ter nato večkrat na dan ob hujšem kroničnem zaprtju. V skrajnem primeru se lahko poslužimo še dodatnega magnezija v obliki grenke soli.
PAZITE NA ZADOSTNO HIDRACIJO
Vendar pa: po toči zvoniti je včasih prepozno oziroma prej boleče. Zato uvedite te prehranske spremembe že danes, da ne boste jutri občutili radosti hemeroidov . Seveda moram poudariti sledeče: za zaprtje je velikokrat kriv tudi prenizek vnos vode – nezadostna hidracija. Popiti je potrebno okrog 1 liter vode/25 kg lastne telesne teže, v poletnim mesecih ob izdatnem potenju pa še več. Voda je tista, ki se v debelem črevesju reabsorbira in če smo dehidrirani, bo naš organizem potegnil vso vodo iz fecesa, nakar bo to trdo in suho.
TELESNA AKTIVNOST SPODBUDI PREBAVO
Tudi pomanjkanje telesne aktivnosti in dogotrajno sedenje so vzroki zaprtja. Migajte večkrat na dan, tudi preprost sprehod ali vožnja s kolesom v službo šteje! In seveda ne odlašajte: ko vas stisne- akcija. Zaradi ignoriranja potrebe po defekaciji, lahko celo oslabimo mišice zadnjika in prav tako povzroči nastanek zaprtja. Izdatno obložite tuje wc-je in si vzamite vaših 5 minut, v končni fazi smo vsi samo ljudje in ni ga junaka, ki ne kaka
V kolikor imate tudi sami težave, ki so posledica slabih prehranskih navad, sem vam s svojimi stortivami na voljo
Hvala ..mene trebuh boli napet je krce imam to nikoli nisem imela pa me zanima kj nardit…??